Emlékezünk!
dr. Schmidt Sándor
(1882. március 12., Felsőbánya –1953. május 31., Budapest)
Bányamérnök, bányaigazgató, magyar királyi bányaügyi főtanácsos. Az első bányadoktori cím tulajdonosa, írásai a bányaművelés, víztelenítés, szociális problémakezelés kérdéskörben jelentek meg.
1905-ben került Dorogra a bányaigazgatósághoz, az Auguszta-akna vezetője volt. 1911-től 1938-ig vezeti a Salgó Rt. dorogi üzemeit. A Reimann-alagúttal a bányakoncentráció megteremtője.
A településen ellenőrzött, jól irányított egyleti kultúrát kívánt teremteni. Műveltségeszményének központjában a vezetők által nevelt állandóan művelődő munkásság állt. Igazgatósága alatt fejlődött Dorog a legdinamikusabban, megépültek a legfontosabb középületek, pl.: bányakaszinó, bányaiskola, munkásotthon, kórház, bányatemplom.
Dorog első díszpolgára.
1938-ban került Budapestre, a Salgó Rt. vezérigazgató helyettes lesz. Koholt vádakkal letartóztatják 1953-ban, majd belehal a fogságba. Sírja nincsen…
Schmidt Sándor gondolkodása, filozófiája saját korában gyökerezett. A politikától, az ideológiától elszakítani az ő tetteit sem lehet. A Monarchia utolsó korszakában vált felnőtt emberré, aki értékrendjével, kultúrájával még megidézte a sokféleképpen művelt, visszafogottan konzervatív, de forrongó és forradalmi veszélyeket is hordozó korát.
forrás: Schmidt Sándor emlékkönyv (Dorogi füzetek 29.), Dorogi lexikon
További képek megtekinthetőek kattintásra
Könyvtárunk helytörténeti anyagában fellelhető műve:
Az esztergomi szénmedence bányászatának ismertetése
Schmidt Sándorról megjelent kiadványaink:
A bányamérnökről, halálának 70. évforulójára Szabó Gyula emlékezik a Dorogi-medence hírportálon.
Legutóbbi hozzászólások