Lencsés Lajos (Dorog, 1943. január 18.)
Január 18-án a dorogi születésű muzsikust és oboaművészt, Lencsés Lajost köszöntjük 80. születésnapja alkalmából.
Lencsés Lajos zenész családból származik, édesapja (id. Lencsés Lajos 1915-1998) hegedűn, trombitán játszott, foglalkozása bányász volt. Tanulmányait Budapesten végezte, majd ösztöndíjjal Párizsban tanult tovább. A pályakezdő zenész számára óriási visszajelzést jelentett, hogy 1968-ban megnyerte Genfi Nemzetközi Oboaversenyt. A külföldi karrierválasztásban ezek a fenti tapasztalatok erősítették meg a művészt, hogy 1971-ben a Stuttgarti Rádiózenekar tagja legyen.[1] Itthon egészen a 90-es évekig nem léphetett fel, a szocialista rendszer disszidensként tekintett a zenészre. A rendszerváltás után visszatért szülővárosába, ha ideje engedi kurzusokat is tart fiatal növendékek számára. Szóló oboistaként Lencsés világhírű zenésszé vált, igen nagy repertoárral dolgozik, számos albuma jelent meg és a világ különböző pontjaira hívták már koncertezni. [2]
Lencsés Lajost 2003-ban, a hatvanadik születésnapja alkalmából a magyar állam kitüntette a Magyar Érdemrend lovagkeresztjével. Jeles dorogi évfordulók, események alkalmával Lencsés mindig szívesen közreműködött, 2015-ben A zene és Dorog[3] című kiadvány szerzőjeként köszönthette a közönség a Gáthy Zoltán Városi Könyvtárban, 2019-ben pedig a Bányász Zenekar fennállásának 130. évfordulója alkalmából rendezett jubileumi koncerten muzsikált.
A zenész úgy véli, „a zene konzervál”[4], frissen tartja a testet és a szellemet, ezúton kívánunk neki további sikeres és eredményes éveket. Születésnapja alkalmából január 18-án 19.30 órakor Budapesten a Music Centerben lép fel a Budapesti Vonósok közreműködésével.
szerző: Gábor Kitti
Lencsés Lajos: A gondolkodó nádszál – egy muzsikus emlékezései címmel 2023 évi ünnepi könyvhétre megjelent könyvéről Szendi Ágnes írt ismertető itt elérhető.
Legutóbbi hozzászólások