Richter Gedeon
születésének 150. évfordulója
(Ecséd, 1872. szeptember 23.- Budapest, 1944. december 30.)
Gyerekkorát Gyöngyösön töltötte nagyszüleinél, majd iskolai tanulmányait követően egy patikus mellett szerzett tapasztalatokat gyakornokként. Ez indította el a pályaválasztás előtt álló Gedeont a gyógyszerész szakma irányába. A Budapesti Tudományegyetemen szerezte meg diplomáját, az ezt követő éveket szakmai tapasztalatszerzés céljából külföldi utazásokkal töltötte. Járt Angliában, Németországban, Franciaországban és Olaszországban.
Karrierjét a budapesti Sas Patikában eltöltött évek alapozták meg 1901-től, ahol patikus feladatai mellett laboratóriumi kutatásokat és fejlesztéseket végzett.[1] Különösen az organoterápia[2] módszere foglalkoztatta, melyet hazánkban ő alkalmazott először sikerrel. Saját készítményeit kezdte el előállítani, elsőként az adrenalin hatóanyagát fedezte fel, melynek segítségével vérnyomást befolyásoló és vérzéscsillapító hatású gyógyszereket állított elő.
A felfelé ívelő fejlődést a II. világháború megszakította, a gyártáshoz szükséges alapanyagok nagy része hiánycikké vált. Richter Gedeont 1939-ben zsidó származása miatt felmondásra kényszerítették pozíciójából. Mindezek ellenére közvetítői segítségével a gyár vezetésével járó munkáját a hattérből továbbra is folytatta, nem volt hajlandó feladni hivatását. Ugyan sikerült mentesítést szereznie a sárga csillag viselését illetően, 1944. december 30-án a nyilasok mégis elhurcolták tartózkodási helyéről a ház több lakójával együtt és a Dunába lőtték őket.
Richter Gedeon hetvenkét éves korában hunyt el, személyét az utókor a magyar gyógyszeripar megteremtőjeként tartja számon.
Dorogon 1967-ben alakult meg a vállalat vidéki gyáregysége, mely idén már 55 éve működik. A cég azóta is dinamikusan fejlődik, terjeszkedik, új készítményekkel bővíti a hazai gyógyszerkínálatot. A gyógyszergyár vezetősége továbbra is ápolja alapítója emlékét, múzeumot hoztak létre, illetve emléktáblákat avattak Richter tiszteletére Budapesten.
[1] A Sas Patika ugyan a város peremén helyezkedett el, kevésbé központi helyen, azonban a budapesti klinikák közelében, ami kutatás szempontjából elsődleges fontosságú volt a számára.
Mindezekkel párhuzamosan Richter magánéletét tekintve is megállapodott, 1902-ben ismerte meg Winkler Annát, akit feleségül vett, és élete végéig támasza volt. Egy gyermekük született, László.
[2] Az organoterápia lényegében hormonterápia volt. Ehhez a módszerhez a 20. század elején még állati szervekből vonták ki a hormonokat. Richter kapcsolatba került vágóhidak vezetőivel, akiktől frissen be tudta szerezni az állati szerveket. Rájött, hogy a készítmények hatékonyságban az idő kulcsszerepet játszik.
szerző: Gábor Kitti
Felhasznált irodalom:
https://nullaev.hu/hu/richter-gedeon-1872-1944
Berényi Anna: Richter – Richter Gedeon regényes életrajza, Budapest, 2021.
Papp Sándor: 150 éve született Richter Gedeon In.: Geo 2022/09, 46-55. old
Szabó Gyula: 55 éve működik Dorogon a 121 éves Richter Gedeon Gyógyszergyár. Dorogi-medence regionális hírportál. (https://dorogimedence.hu/index.php/2022/08/30/55-eve-mukodik-dorogon-a-121-eves-richter-gedeon-gyogyszergyar/) Letöltve: 2022.09.22.
Nem tűntem el – Richter Gedeon története. Dokumentum – játékfilm, 1 ó 3 p, 2014.
Képek forrása:
Richter Gedeon Vegyészeti Gyár, Budapest 1930. Fortepan/Képszám 42334
Richter Gedeon Vegyészeti Gyár, Budapest 1930. Fortepan/Képszám 42333
Richter Gedeon fiatalkori portréja.
Richter Gedeon Nyrt. weboldala: https://www.gedeonrichter.com/hu-hu/rolunk/tortenetunk
Richter Gedeon igazgató portréja.
általánossuli.hu a sulisok közössége: https://altalanossuli.hu/richter-gedeon/
Dorog városi megemlékezéséről ide kattintva olvashatnak, hallhatnak:
Legutóbbi hozzászólások