70 év
2023. jan. 10.

Idén 70 éves a dorogi nagyközségi-városi könyvtár. Ennek apropóján a 2023. év folyamán felelevenítjük a könyvtár történetének, a település kultúrtörténetének, illetve az egyetemes irodalomtörténetnek fontosabb-jelentősebb eseményeit, érdekességeit.
2023. év lezárása
A múltidézés éve lezárult, előttünk egy újabb év tervekkel, kihívásokkal. Magam és a kolléganőim nevében ígérhetem, hogy 2024-ben is azon fáradozunk, hogy minél többen látogassanak el hozzánk.
Olvasmány élményekkel és tartalmas rendezvényekkel gazdagodva várjuk Önöket a következő esztendőben is.
Gurinné Pintér Gabriella
csoportvezető
(teljes szöveggel szeretném elolvasni...)
ADVENTI MESE
Te hallod?
Zaj és csönd
Anthony de Mello írása, Török Péter fordításában
BEBTE
Dorog térségében a barlangkutatás a Sátorkőpusztai-barlang 1946-os felfedezésével indult, a természeti érték feltárása és megóvása egyre több érdeklődőt vonzott. Benedek Endre bányamérnök 1958-ban hozta létre csoportját, mely ugyan a 80-as években megszűnt, az 1992-ben megalakuló BEBTE civil egyesület a névadó szellemiségét követve a mai napig sikeresen működik. Tovább olvasom...
Az egyesület kiadványai könyvtárunkban megvásárolhatók.
Dr. Dzsotjánné Krajcsir Piroska
Idővonalas bejegyzésünkben a közelmúltban elhunyt dr. Dzsotjánné Krajcsir Piroskára, illetve értékmegőrző munkásságára emlékezünk. Pedagógusként dolgozott, ezzel párhuzamosan az örmény hagyományok megőrzésén fáradozott.
Az 1995-ben megalakult Dorogi Örmény Kisebbségi Önkormányzat elnökeként célul tűzte ki az örmény kultúrának az ápolását, szokásainak megismertetését.
Németh László
Napra pontosan 53 évvel ezelőtt Németh László a dorogi Arany János Járási Könyvtár szervezésében ellátogatott a településre 1970. november 16-án. A nagy érdeklődésre való tekintettel az író-olvasó találkozót az akkor még fennálló Technika Házában rendezték meg.
Moldova György

Kormos István
Ezen a héten a száz éve született Kormos István költőre emlékezünk. (Élt: 1923. október 28. – 1977. október 6.) Fontos helyet foglal el a magyar gyermekirodalomban, legismertebb figurája Vackor, a kismackó.
Az irodalom iránti érdeklődése már korán megmutatkozott, tizenévesen több száz verset el tudott szavalni emlékezetből.
Pick József
Pick József (1933. október 22. Dorog – 2017. július 13. Dorog)
Idén ünnepelné 90. születésnapját Pick József sportoló, gyűjtő, akinek neve összeforrt szülővárosával, Doroggal. A helyiek „Piksi” becenéven emlegették őt, nagy szenvedélye volt a sport, a gyűjtés és a helytörténet.
Bulhardt Vilmos
Bulhardt Vilmos (1923. október 9. Dorog – 1988. január 8. Dorog) zenetanár, a Dorogi Bányász Fúvószenekarának karnagyhelyettese és zenésze a mai napon ünnepelné századik születésnapját.
Október 29-én vasárnap Bulhardt Vilmos tiszteletére megrendezett emlékkoncertre várnak minden érdeklődőt Táton, az eseményen közreműködik a Táti Német Nemzetiségi Fúvószenekar.
A népmese napja
A kezdeményezés 2005-ben indult a Magyar Olvasótársaság törekvéseinek köszönhetően, melynek eredményeképpen Benedek Elek (1859-1929) születésnapján, szeptember 30-án tartjuk a népmese napját. A megemlékezés célja többek között a népmese olvasás hagyományának felélesztése és a mesék megismertetése a legfiatalabb generációval.
Herczeg Ferenc
160 éve született Herczeg Ferenc (Versec, 1863. szeptember 22. – Budapest, 1954. február 24.) magyar író, újságíró, a Magyar Tudományos Akadémia tagja.
Hám Kálmán
1923. szeptember 17-én született Hám Kálmán, aki idén ünnepelné 100. születésnapját. Életéveit tekintve sajnos ennek a számnak csupán a töredéke jutott számára. A bányamentő mindössze 29 éves volt, mikor életét feláldozva küzdött tizenhét föld alatt rekedt bányász kijuttatásáért a szuhakállói mentőakcióban.
Dr. Zsembery Dezső
95 éves lenne
Tisztelettel emlékezünk dr. Zsembery Dezső nyugalmazott kórházigazgató főorvosra. Orvosi hivatásához kapcsolódó kiemelkedő pályafutásával és hivatásossá vált művészetpártoló munkásságával szolgálta szűkebb hazájának és az egész megyéjének kulturális közéletét.
Grundl Ignác
210 éve született a dorogi plébános, flórakutató.
1861-ben kezdte meg papi hivatását Dorogon, kortársai és barátai komoly, szerény és lelkiismeretes emberként jellemezték. Grundl Ignác vallási feladatai mellett a tudománynak és a növénytannak szentelte életét. Tovább olvasom...
Nyári könyvajánló
Tekintsék meg gyermek, ifjúsági és felnőtt könyveket tartalmazó ajánlókat, melyhez kifejezetten nyári meséket és történeteket válogattunk össze. Törekedtünk a változatosságra, a listában szerepelnek krimik, fantasztikus, romantikus, valamint kalandregények is. Ajánljuk olvasóinknak a tartalmas pihenéshez, utazáshoz vagy a nyaralás idejére!
Szent Iván-éji népszokások
Szent Iván-éj június 23-24-re virradó éjszaka, az év leghosszabb napja, a nyári napforduló időpontja, melyhez számos népi szertartás kapcsolódott. Szent Iván napján rengeteg program közül válogathatunk, a hagyományőrző rendezvények mellett idén is várják az érdeklődőket országszerte a Múzeumok Éjszakájára.
Íróink az Ünnepi Könyvhéten
Sikeres volt az Ünnepi Könyvhét
A múlt hétvégén, június 8-11. között rendezték meg Budapesten a 94. Ünnepi Könyvhetet. A programon részt vettek dorogi, illetve a környék településein élő és alkotó íróink is. Schmöltz Margit két friss megjelenéssel, a Kék imágó és a Botticelli szerelmei című könyveivel debütált, Cs. Szabó Sándor az Árpád vére sorozat következő kötetével, az Árpád fiaival.
Cselenyák Imre legújabb regényes életrajzi könyvét, az Eliramlik az élet… – Az igazi Petőfi példányait dedikálta, míg Nemere István a Turul nemzetsége ötödik részét, a Vérzivatart mutatta be az eseményen. A szervezők a Történelmiregény-írók Társasága alkotóival közösen egy kávézásra invitálták a vendégeket, akik a szeptemberben megjelenő, Buda & Pest - egy város zivataros századaiból című kötet szerzőivel találkozhattak. A főváros történetét összefoglaló kiadvány létrejöttében a fent említett szerzőkön kívül Soós Tibor és Gáspár Ferenc is közreműködik.
Az új kiadványok hamarosan könyvtárunkból is kölcsönözhetőek lesznek!
Könyvheti fesztivál
Június 8-11 között rendezik meg idén a 94. Ünnepi Könyvhét programjait, könyvbemutatókkal, író-olvasó találkozókkal és koncertszínházzal is várják az érdeklődőket Budapesten.
2016-ig Dorogon a Hősök terén a könyvtár munkatársainak és a helyi könyvesboltok jóvoltából minden júniusban tartottak változatos könyvheti programokat. A szervezők kiállítással, koncerttel, családi délelőttel, könyvárusítással és irodalmi találkozókkal kedveskedtek a vendégeknek. Az elmúlt évek meghívott előadóiból, szerzőiből válogattunk: ellátogatott könyvtárunkba Tarján Tamás, Vámos Miklós, Kele-Fodor Ákos, Lőrincz L. László, Cselenyák Imre, Hahner Péter és Sándor Anikó.
A kezdeményezést 2017-től felváltotta a KultFeszt őszi fesztivál, melyet azóta is minden évben szeptember közepén rendeznek meg a könyvtárban, hasonló tematikával. Az „összművészeti” esemény célja, hogy az irodalom, a zene és a képzőművészet találkozásával új szerzőkkel, művekkel, kiállítókkal ismerkedhessen meg a dorogi közönség.
Janikovszky Éva
Janikovszky Éva (1926-2003) a 75. Ünnepi Könyvhét programjának keretében látogatott el könyvtárunkba 1975. június 2-án. Az írónő számos gyermek -és ifjúsági könyv szerzője, műveiben a felnőtt-gyermek kapcsolatra helyezi a hangsúlyt, mindezt mindennapi szituációkba állítva meséli el. Könyveit Réber László illusztrálta, a mesekönyvek különlegessége, hogy a szöveg és a kép szorosan összekapcsolódik az oldalakon: az apró rajzok néhol tagolják a szöveget, máskor rövid sorok ”ölelik” körbe az ábrákat.
Az idén 20 éve elhunyt szerző nevét ma már két általános iskola viseli, valamint kitüntetés (Janikovszky-díj, 2013) és 2005 óta meseíró pályázat is kapcsolódik az Ő emlékéhez.
Pünkösdi hagyományok Dorogon
Pünkösdöt minden évben a húsvétot követő ötvenedik napon tartjuk, a katolikus egyház harmadik legfontosabb ünnepe. Tovább olvasom...
Az internet világnapja
Az internet feltalálása gyökerestül megváltozatta az ember életét, így joggal elvárható, hogy az internetnek is legyen világnapja. Tovább olvasom...
Dorog Város Barátainak Egyesülete
35 éves a DVBE
Dorog első civil szervezetének a megalakulását ünnepeljük május 12-én. Az egyesület az összejöveteleit, gyűléseit a könyvtárban rendezte meg 2013-ig, az épület felújítási munkálatainak megkezdéséig. Kiadványainak, a Dorogi Füzetek sorozat példányainak árusításában a mai napig közreműködik a könyvtár.
Megbékélés napja
30 éve történt
Három évtizeddel ezelőtt, 1993. május 9-én civil kezdeményezésnek köszönhetően, hagyományteremtő szándékkal rendezték meg Dorogon a megbékélés napját. Tovább olvasom...
A magyar sport napja
Dorogi sport
A magyar sport napja alkalmából összeállítottuk könyvajánlónkat Olvasóink részére. A válogatás Dorog sporttörténetével kapcsolatos kiadványainkat tartalmazza.
Aszlányi Károly
Bejegyzésünkben az idén 115 éve született íróról, Aszlányi Károlyról emlékezünk meg.
Új Forrás estek a könyvtárban
Aktuális bejegyzésünk témája az egykor népszerű Új Forrás estek.
Járási Könyvtár és a Technika Háza
Napra pontosan 70 éve, 1953. április 4-én avatták fel a járási könyvtár épületét, 3 évvel később pedig a Technika Házát.
Furlán Ferenc
25 éve hunyt el
Furlán Ferenc (Dorog, 1935. március 29. – Dorog, 1998. március 27.) képzőművész a dorogi kulturális élet egyik kiemelkedő alakja volt, munkássága egybefonódott a településsel. Tovább olvasom...
Petőfi 150 programsorozat
50 évvel ezelőtt, a Petőfi 150 programsorozat keretében könyvtárunkban járt Miklós Róbert irodalomtörténész, muzeológus, a Petőfi Irodalmi Múzeum egykori munkatársa. Az előadás témája Petőfi és Arany barátsága volt, a programról vendégkönyvünk is megemlékezik. A bejegyzés különlegessége, hogy az előadóról egy portré is készült az este folyamán Furlán Ferenc tollából. Miklós Róbert a következő sorokkal köszönte meg a meghívást: „Úgy jövök ide vissza, mintha hazajönnék.”
Dorogi nemzetőreink
Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc 175. évfordulóján a dorogi nemzetőr csapatról emlékezünk meg. Az 1848-as forradalom helyi eseményeiről bővebben ide kattintva olvashat.
Ludas Matyi
"Dorogon jártunk" címmel Peterdi Pál és Endrődi István a település életéből állított össze szösszeneteket. A cikkben a művelődési ház életképei elevenednek meg, a szakszervezeti könyvtárban Kéri Margitot interjúvolták.
Ilku István
90 éves lenne
Minden idők legnagyobb kapuslegendáinak egyike Ilku István.
A magyar széppróza napja
Rendhagyó bejegyzés, hagyományteremtő program
A jó hangulatban eltelt széppróza napi rendezvény mozgóképes összefoglalóját fogadják szeretettel!
Könyvtár költözés
Végleges helyre költözik a könyvtár
56 évvel ezelőtt, 1967. február 25-én költözött mai helyére, az egykori Bányakaszinó épületébe a könyvtár.
A könyvtáravató ünnepség különlegessége volt, hogy az intézmény névadójának, Arany János születésének a 150. évfordulóját is ekkor ünnepelték. A könyvtár 1990-ig a rendőrséggel osztozott az épületen, majd annak kiköltözése tette lehetővé a teljes alapterület kihasználását.
Klotz József
100 éves lenne Klotz József, a dorogi Bányásztemplom napóra készítője
Klotz József 1923. február 7-én született Leányváron, tanulmányait Dorogon és Pilisvörösváron végezte, érettségi bizonyítványát az esztergomi Szent István Gimnáziumban szerezte. 1939-1983 között a Dorogi Szénbányák Bányagépgyártó és Javító Üzemben dolgozott. Ezzel párhuzamosan autodidakta módon képezte magát madártanból, gyógynövényismeretből, csillagászatból.
Első napóráit 1981-ben készítette, köztük szerepel a Szent Borbála-templom felújított homlokzatára készült vertikális napórája is, melyet az „1931+1981” felirattal látott el, utalva ezzel a templom kerek évfordulójára. 1992-ben a természeti hatások következtében megkopott napórát Klotz tervei alapján Papp Béla hegymászó festette újra, új óraszámozással és napkorong díszítéssel. A 2000-es években a templom ismételten felújításra szorult, a helyreállítási munkálatokkal ezúttal a templom homlokzatának az 1931-es felszentelés korabeli állapotát igyekeztek újra megvalósítani. A torony visszakapta eredeti formáját, emiatt a napóra rekonstruálása már nem történt meg.
Esztergomban és a környező településeken még a mai napig láthatóak Klotz József munkái. Munkásságát számos kitüntetéssel jutalmazták, 95 évesen korában Pro Urbe díjjal ismerték el az életművét. A napórakészítő mester idén január 23-án hunyt el 99 éves korában.
szerző: Gábor Kitti
Forrás:
Dorogi Lexikon. Dorog, 2008.
Keszthelyi Sándor: Magyarország napórái. Magyar Csillagászati Egyesület, Budapest, 1998
Dorogi lexikon
2008-ban, 15 évvel ezelőtt jelent meg a Dorogi Lexikon javított, átdolgozott kiadása Kovács Lajos és
Solymár Judit szerkesztésében.
Az első kiadás 2000-ben látott napvilágot Dorog Város Barátainak Egyesülete értékmentő
tevékenységének köszönhetően. A kötet a város múltjához és jelenéhez kapcsolódó személyiségek,
civil szervezetek és egyesületek, valamint helyi intézmények és vállalatok, események,
jellegzetességek összefoglalója a teljesség igénye nélkül. Mindez egy folyamatosan bővülő-formálódó
adathalmazt és információt feltételez, melyből a korábbi gyűjtemény előállt, és így megérett az újra
kiadásra is.
Az évforduló apropóján a teljes Lexikont szeretnénk elérhetővé tenni a könyvtár honlapján. Először a
jelen változatot egy linken keresztül, majd a megújított verziót – a közös munka végén. Tartalmának
bővítésében, az adatok aktualizálásában a lakosság részvételére is számítunk, hiszen városunk
történetének és fejlődésének dokumentált megőrzése közös feladatunk.
Kérjük Önöket, amennyiben javaslattal, kiegészítéssel fordulnának hozzánk a Lexikon tartalmát és
szerkesztését illetően, azt telefonon vagy írásban (hagyományos levél vagy email formájában) bátran
tegyék meg.
Közös dorogi örökségünk értékmentő tevékenységében számítunk szíves együttműködésükre.
Dr. Zacher Gábor
Már 11 éve
Himnusz
Lencsés Lajos
Lencsés Lajos 80 éves
A dorogi születésű muzsikust és oboaművészt, Lencsés Lajost köszöntjük 80. születésnapja alkalmából.
Jeges Ernő
125 éve született Jeges Ernő
Jeges Ernő (1898. január 12. - 1956. november 12.) elismert magyar festőművész, a Szentendrei Művésztelep tagja, a Szentendrei Festők Társaságának egyik alapítója. 1931-34 között római ösztöndíjas művész, a hazai szakrális művészet megújulásának egyik fontos képviselője.
Zengő ABC
65 éve, 1958-ban jelent meg először a Zengő ABC a Móra Könyvkiadónál.
A generációk által ismert, több kiadást megélt olvasókönyv – Móra Ferenc játékos olvasási gyakorlattal kiegészített verses ábécéje – mindig népszerű maradt, amit bizonyít, hogy kifestőként, diafilmen és hangzó formában is megjelent.
Móra Ferenc: Zengő ABC - Halász Judit előadásában (Mese TV)
Móra Ferenc eredeti mondókája a szerző jóváhagyásával először 1925-ben – Voinovich Géza közreműködésével – a Kir. Magyar Egyetemi Nyomda által kiadott ábécéskönyv, a Betűország lapjain jelent meg.
Petőfi Sándor
200 évvel ezelőtt született Petőfi Sándor, a nemzet költője
2023. év lezárása
A múltidézés éve lezárult, előttünk egy újabb év tervekkel, kihívásokkal. Magam és a kolléganőim nevében ígérhetem, hogy 2024-ben is azon fáradozunk, hogy minél többen látogassanak el hozzánk.
Olvasmány élményekkel és tartalmas rendezvényekkel gazdagodva várjuk Önöket a következő esztendőben is.
Gurinné Pintér Gabriella
csoportvezető
Adventi mese
Te hallod?
Zaj és csönd
Anthony de Mello írása, Török Péter fordításában
BEBTE
Dorog térségében a barlangkutatás a Sátorkőpusztai-barlang 1946-os felfedezésével indult, a természeti érték feltárása és megóvása egyre több érdeklődőt vonzott. Benedek Endre bányamérnök 1958-ban hozta létre csoportját, mely ugyan a 80-as években megszűnt, az 1992-ben megalakuló BEBTE civil egyesület a névadó szellemiségét követve a mai napig sikeresen működik. Tovább olvasom...
Az egyesület kiadványai könyvtárunkban megvásárolhatók.
Dr. Dzsotjánné Krajcsir Piroska
Idővonalas bejegyzésünkben a közelmúltban elhunyt dr. Dzsotjánné Krajcsir Piroskára, illetve értékmegőrző munkásságára emlékezünk. Pedagógusként dolgozott, ezzel párhuzamosan az örmény hagyományok megőrzésén fáradozott.
Az 1995-ben megalakult Dorogi Örmény Kisebbségi Önkormányzat elnökeként célul tűzte ki az örmény kultúrának az ápolását, szokásainak megismertetését.
Németh László
Napra pontosan 53 évvel ezelőtt Németh László a dorogi Arany János Járási Könyvtár szervezésében ellátogatott a településre 1970. november 16-án. A nagy érdeklődésre való tekintettel az író-olvasó találkozót az akkor még fennálló Technika Házában rendezték meg.
Moldova György

Kormos István
Ezen a héten a száz éve született Kormos István költőre emlékezünk. Fontos helyet foglal el a magyar gyermekirodalomban, legismertebb figurája Vackor, a kismackó.
Az irodalom iránti érdeklődése már korán megmutatkozott, tizenévesen több száz verset el tudott szavalni emlékezetből.
Élt: 1923. október 28. – 1977. október 6.
Pick József
Pick József (1933. október 22. Dorog – 2017. július 13. Dorog)
Idén ünnepelné 90. születésnapját Pick József sportoló, gyűjtő, akinek neve összeforrt szülővárosával, Doroggal. A helyiek „Piksi” becenéven emlegették őt, nagy szenvedélye volt a sport, a gyűjtés és a helytörténet.
Bulhardt Vilmos
Bulhardt Vilmos (1923. október 9. Dorog – 1988. január 8. Dorog) zenetanár, a Dorogi Bányász Fúvószenekarának karnagyhelyettese és zenésze a mai napon ünnepelné századik születésnapját.
Október 29-én vasárnap Bulhardt Vilmos tiszteletére megrendezett emlékkoncertre várnak minden érdeklődőt Táton, az eseményen közreműködik a Táti Német Nemzetiségi Fúvószenekar.
A népmese napja
A kezdeményezés 2005-ben indult a Magyar Olvasótársaság törekvéseinek köszönhetően, melynek eredményeképpen Benedek Elek (1859-1929) születésnapján, szeptember 30-án tartjuk a népmese napját. A megemlékezés célja többek között a népmese olvasás hagyományának felélesztése és a mesék megismertetése a legfiatalabb generációval.
Herczeg Ferenc
160 éve született Herczeg Ferenc (Versec, 1863. szeptember 22. – Budapest, 1954. február 24.) magyar író, újságíró, a Magyar Tudományos Akadémia tagja.
Hám Kálmán
1923. szeptember 17-én született Hám Kálmán, aki idén ünnepelné 100. születésnapját. Életéveit tekintve sajnos ennek a számnak csupán a töredéke jutott számára. A bányamentő mindössze 29 éves volt, mikor életét feláldozva küzdött tizenhét föld alatt rekedt bányász kijuttatásáért a szuhakállói mentőakcióban.
Dr. Zsembery Dezső
95 éves lenne
Tisztelettel emlékezünk dr. Zsembery Dezső nyugalmazott kórházigazgató főorvosra. Orvosi hivatásához kapcsolódó kiemelkedő pályafutásával és hivatásossá vált művészetpártoló munkásságával szolgálta szűkebb hazájának és az egész megyéjének kulturális közéletét.
Grundl Ignác
210 éve született a dorogi plébános, flórakutató.
1861-ben kezdte meg papi hivatását Dorogon, kortársai és barátai komoly, szerény és lelkiismeretes emberként jellemezték. Grundl Ignác vallási feladatai mellett a tudománynak és a növénytannak szentelte életét. Tovább olvasom...
Nyári könyvajánló
Tekintsék meg gyermek, ifjúsági és felnőtt könyveket tartalmazó ajánlókat, melyhez kifejezetten nyári meséket és történeteket válogattunk össze. Törekedtünk a változatosságra, a listában szerepelnek krimik, fantasztikus, romantikus, valamint kalandregények is. Ajánljuk olvasóinknak a tartalmas pihenéshez, utazáshoz vagy a nyaralás idejére
Szent Iván-éji népszokások
Szent Iván-éj június 23-24-re virradó éjszaka, az év leghosszabb napja, a nyári napforduló időpontja, melyhez számos népi szertartás kapcsolódott. Szent Iván napján rengeteg program közül válogathatunk, a hagyományőrző rendezvények mellett idén is várják az érdeklődőket országszerte a Múzeumok Éjszakájára.
Íróink az Ünnepi Könyvhéten
Sikeres volt az Ünnepi Könyvhét
A múlt hétvégén, június 8-11. között rendezték meg Budapesten a 94. Ünnepi Könyvhetet. A programon részt vettek dorogi, illetve a környék településein élő és alkotó íróink is. Schmöltz Margit két friss megjelenéssel, a Kék imágó és a Botticelli szerelmei című könyveivel debütált, Cs. Szabó Sándor az Árpád vére sorozat következő kötetével, az Árpád fiaival.
Cselenyák Imre legújabb regényes életrajzi könyvét, az Eliramlik az élet… – Az igazi Petőfi példányait dedikálta, míg Nemere István a Turul nemzetsége ötödik részét, a Vérzivatart mutatta be az eseményen. A szervezők a Történelmiregény-írók Társasága alkotóival közösen egy kávézásra invitálták a vendégeket, akik a szeptemberben megjelenő, Buda & Pest - egy város zivataros századaiból című kötet szerzőivel találkozhattak. A főváros történetét összefoglaló kiadvány létrejöttében a fent említett szerzőkön kívül Soós Tibor és Gáspár Ferenc is közreműködik.
Az új kiadványok hamarosan könyvtárunkból is kölcsönözhetőek lesznek!
Könyvheti fesztivál
Június 8-11 között rendezik meg idén a 94. Ünnepi Könyvhét programjait, könyvbemutatókkal, író-olvasó találkozókkal és koncertszínházzal is várják az érdeklődőket Budapesten.
2016-ig Dorogon a Hősök terén a könyvtár munkatársainak és a helyi könyvesboltok jóvoltából minden júniusban tartottak változatos könyvheti programokat. A szervezők kiállítással, koncerttel, családi délelőttel, könyvárusítással és irodalmi találkozókkal kedveskedtek a vendégeknek. Az elmúlt évek meghívott előadóiból, szerzőiből válogattunk: ellátogatott könyvtárunkba Tarján Tamás, Vámos Miklós, Kele-Fodor Ákos, Lőrincz L. László, Cselenyák Imre, Hahner Péter és Sándor Anikó.
A kezdeményezést 2017-től felváltotta a KultFeszt őszi fesztivál, melyet azóta is minden évben szeptember közepén rendeznek meg a könyvtárban, hasonló tematikával. Az „összművészeti” esemény célja, hogy az irodalom, a zene és a képzőművészet találkozásával új szerzőkkel, művekkel, kiállítókkal ismerkedhessen meg a dorogi közönség.
Janikovszky Éva
Janikovszky Éva (1926-2003) a 75. Ünnepi Könyvhét programjának keretében látogatott el könyvtárunkba 1975. június 2-án. Az írónő számos gyermek -és ifjúsági könyv szerzője, műveiben a felnőtt-gyermek kapcsolatra helyezi a hangsúlyt, mindezt mindennapi szituációkba állítva meséli el. Könyveit Réber László illusztrálta, a mesekönyvek különlegessége, hogy a szöveg és a kép szorosan összekapcsolódik az oldalakon: az apró rajzok néhol tagolják a szöveget, máskor rövid sorok ”ölelik” körbe az ábrákat.
Az idén 20 éve elhunyt szerző nevét ma már két általános iskola viseli, valamint kitüntetés (Janikovszky-díj, 2013) és 2005 óta meseíró pályázat is kapcsolódik az Ő emlékéhez.
Pünkösdi hagyományok Dorogon
Pünkösdöt minden évben a húsvétot követő ötvenedik napon tartjuk, a katolikus egyház harmadik legfontosabb ünnepe. Tovább olvasom...
Az internet világnapja
Az internet feltalálása gyökerestül megváltozatta az ember életét, így joggal elvárható, hogy az internetnek is legyen világnapja. Tovább olvasom...
Dorog Város Barátainak Egyesülete
35 éves a DVBE
Dorog első civil szervezetének a megalakulását ünnepeljük május 12-én. Az egyesület az összejöveteleit, gyűléseit a könyvtárban rendezte meg 2013-ig, az épület felújítási munkálatainak megkezdéséig. Kiadványainak, a Dorogi Füzetek sorozat példányainak árusításában a mai napig közreműködik a könyvtár.
Megbékélés napja
30 éve történt
Három évtizeddel ezelőtt, 1993. május 9-én civil kezdeményezésnek köszönhetően, hagyományteremtő szándékkal rendezték meg Dorogon a megbékélés napját. Tovább olvasom...
A magyar sport napja
Dorogi sport
A magyar sport napja alkalmából összeállítottuk könyvajánlónkat Olvasóink részére. A válogatás Dorog sporttörténetével kapcsolatos kiadványainkat tartalmazza.
Koszkol Jenő
155 éve született a dorogi festőművész- habár az utókor részéről kissé feledésbe merült a neve - a maga korában elismert magyar festő volt.
Aszlányi Károly
Bejegyzésünkben az idén 115 éve született íróról, Aszlányi Károlyról emlékezünk meg.
Új Forrás estek a könyvtárban
Aktuális bejegyzésünk témája az egykor népszerű Új Forrás estek.
Járási Könyvtár és a Technika Háza
Napra pontosan 70 éve, 1953. április 4-én avatták fel a járási könyvtár épületét, 3 évvel később pedig a Technika Házát.
Furlán Ferenc
25 éve hunyt el
Furlán Ferenc (Dorog, 1935. március 29. – Dorog, 1998. március 27.) képzőművész a dorogi kulturális élet egyik kiemelkedő alakja volt, munkássága egybefonódott a településsel. Tovább olvasom...
Petőfi 150 programsorozat
50 évvel ezelőtt, a Petőfi 150 programsorozat keretében könyvtárunkban járt Miklós Róbert irodalomtörténész, muzeológus, a Petőfi Irodalmi Múzeum egykori munkatársa. Az előadás témája Petőfi és Arany barátsága volt, a programról vendégkönyvünk is megemlékezik. A bejegyzés különlegessége, hogy az előadóról egy portré is készült az este folyamán Furlán Ferenc tollából. Miklós Róbert a következő sorokkal köszönte meg a meghívást: „Úgy jövök ide vissza, mintha hazajönnék.”
Dorogi nemzetőreink
Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc 175. évfordulóján a dorogi nemzetőr csapatról emlékezünk meg. Az 1848-as forradalom helyi eseményeiről bővebben ide kattintva olvashat.
Ludas Matyi
"Dorogon jártunk" címmel Peterdi Pál és Endrődi István a település életéből állított össze szösszeneteket. A cikkben a művelődési ház életképei elevenednek meg, a szakszervezeti könyvtárban Kéri Margitot interjúvolták.
Ilku István
90 éves lenne
Minden idők legnagyobb kapuslegendáinak egyike Ilku István.
A magyar széppróza napja
Rendhagyó bejegyzés, hagyományteremtő program
A jó hangulatban eltelt széppróza napi rendezvény mozgóképes összefoglalóját fogadják szeretettel!
Könyvtár költözés
Végleges helyre költözik a könyvtár
56 évvel ezelőtt, 1967. február 25-én költözött mai helyére, az egykori Bányakaszinó épületébe a könyvtár.
A könyvtáravató ünnepség különlegessége volt, hogy az intézmény névadójának, Arany János születésének a 150. évfordulóját is ekkor ünnepelték. A könyvtár 1990-ig a rendőrséggel osztozott az épületen, majd annak kiköltözése tette lehetővé a teljes alapterület kihasználását.
Klotz József
100 éves lenne Klotz József, a dorogi Bányásztemplom napóra készítője
Klotz József 1923. február 7-én született Leányváron, tanulmányait Dorogon és Pilisvörösváron végezte, érettségi bizonyítványát az esztergomi Szent István Gimnáziumban szerezte. 1939-1983 között a Dorogi Szénbányák Bányagépgyártó és Javító Üzemben dolgozott. Ezzel párhuzamosan autodidakta módon képezte magát madártanból, gyógynövényismeretből, csillagászatból.
Első napóráit 1981-ben készítette, köztük szerepel a Szent Borbála-templom felújított homlokzatára készült vertikális napórája is, melyet az „1931+1981” felirattal látott el, utalva ezzel a templom kerek évfordulójára. 1992-ben a természeti hatások következtében megkopott napórát Klotz tervei alapján Papp Béla hegymászó festette újra, új óraszámozással és napkorong díszítéssel. A 2000-es években a templom ismételten felújításra szorult, a helyreállítási munkálatokkal ezúttal a templom homlokzatának az 1931-es felszentelés korabeli állapotát igyekeztek újra megvalósítani. A torony visszakapta eredeti formáját, emiatt a napóra rekonstruálása már nem történt meg.
Esztergomban és a környező településeken még a mai napig láthatóak Klotz József munkái. Munkásságát számos kitüntetéssel jutalmazták, 95 évesen korában Pro Urbe díjjal ismerték el az életművét. A napórakészítő mester idén január 23-án hunyt el 99 éves korában.
szerző: Gábor Kitti
Forrás:
Dorogi Lexikon. Dorog, 2008.
Keszthelyi Sándor: Magyarország napórái. Magyar Csillagászati Egyesület, Budapest, 1998
Dorogi lexikon
2008-ban, 15 évvel ezelőtt jelent meg a Dorogi Lexikon javított, átdolgozott kiadása Kovács Lajos és
Solymár Judit szerkesztésében.
Az első kiadás 2000-ben látott napvilágot Dorog Város Barátainak Egyesülete értékmentő
tevékenységének köszönhetően. A kötet a város múltjához és jelenéhez kapcsolódó személyiségek,
civil szervezetek és egyesületek, valamint helyi intézmények és vállalatok, események,
jellegzetességek összefoglalója a teljesség igénye nélkül. Mindez egy folyamatosan bővülő-formálódó
adathalmazt és információt feltételez, melyből a korábbi gyűjtemény előállt, és így megérett az újra
kiadásra is.
Az évforduló apropóján a teljes Lexikont szeretnénk elérhetővé tenni a könyvtár honlapján. Először a
jelen változatot egy linken keresztül, majd a megújított verziót – a közös munka végén. Tartalmának
bővítésében, az adatok aktualizálásában a lakosság részvételére is számítunk, hiszen városunk
történetének és fejlődésének dokumentált megőrzése közös feladatunk.
Kérjük Önöket, amennyiben javaslattal, kiegészítéssel fordulnának hozzánk a Lexikon tartalmát és
szerkesztését illetően, azt telefonon vagy írásban (hagyományos levél vagy email formájában) bátran
tegyék meg.
Közös dorogi örökségünk értékmentő tevékenységében számítunk szíves együttműködésükre.
Dr. Zacher Gábor
Már 11 éve
Himnusz
Lencsés Lajos
Lencsés Lajos 80 éves
A dorogi születésű muzsikust és oboaművészt, Lencsés Lajost köszöntjük 80. születésnapja alkalmából.
Jeges Ernő
125 éve született Jeges Ernő
Jeges Ernő (1898. január 12. - 1956. november 12.) elismert magyar festőművész, a Szentendrei Művésztelep tagja, a Szentendrei Festők Társaságának egyik alapítója. 1931-34 között római ösztöndíjas művész, a hazai szakrális művészet megújulásának egyik fontos képviselője.
Zengő ABC
65 éve, 1958-ban jelent meg először a Zengő ABC a Móra Könyvkiadónál.
A generációk által ismert, több kiadást megélt olvasókönyv – Móra Ferenc játékos olvasási gyakorlattal kiegészített verses ábécéje – mindig népszerű maradt, amit bizonyít, hogy kifestőként, diafilmen és hangzó formában is megjelent.
Móra Ferenc: Zengő ABC - Halász Judit előadásában (Mese TV)
Móra Ferenc eredeti mondókája a szerző jóváhagyásával először 1925-ben – Voinovich Géza közreműködésével – a Kir. Magyar Egyetemi Nyomda által kiadott ábécéskönyv, a Betűország lapjain jelent meg.
Petőfi Sándor
200 évvel ezelőtt született Petőfi Sándor, a nemzet költője
A hét idézete
Kányádi Sándor
Szaporodjon ez az ország
Emberségbe`, hitbe`, kedvbe`,
s ki honnan jött, soha soha
ne feledje.
1929. május 10. — 2018. június 20.

Márai Sándor II.

Van-e érzés, mely forróbban és sejtelmesebben megdobogtatja az emberi szívet, mint az ünnep és a várakozás izgalma?
1900. április 11. — 1989. február 21.

József Attila
Igazi lelkünket, akárcsak az ünneplő ruhákat gondosan őrizzük meg, hogy tiszta legyen majd az ünnepekre.
1905. április 11. – 1937. december 3.
Teréz anya
Mosolyogjatok egymásra, a férjetekre, a feleségetekre, gyermekeitekre, válogatás nélkül minden embertársatokra – s ez segít majd, hogy kibontakoztassátok egymás iránti szereteteteket.
1910. augusztus 27. — 1997. szeptember 5.
Rockenbauer Pál
Amilyen jó menni, ugyanolyan jó jönni is. És minél messzebbre megy az ember, visszafelé jövet annál nagyobb lesz a hazája.
1933. január 14. — 1987. november 26.
Dzsotjánné Krajcsir Piroska
Szilánkok és töredékek közt téblábolok, s úgy tartok tükröt az elfutott időnek…
1952. február 3. – 2023. november 13.
A tragikus hirtelenséggel elhunyt dr. Dzsotjánné Krajcsir Piroskára emlékezünk. A családtörténeti Tükörcserepek c. lírai memoárjából származó gondolatával búcsúzunk tőle.
Kazinczy Ferenc
A nyelv egyik legféltőbb kincse, egyik legfőbb dísze a nemzeteknek, s a nemzeti léleknek mind igen szép képe, mind hív fenntartója s ébresztője.
1759. október 27. – 1831. augusztus 23.
2011-ben a parlament november 13-át nyilvánította a magyar nyelv napjának, ugyanis ezen a napon Pozsonyban az 1844. évi II. törvénycikkben fogadták el, hogy országunk hivatalos államnyelve (az addigi latin helyett) a magyar legyen.
„Nagy íróink, költőink és reformkori politikusaink közül is sokan szót emeltek a magyar nyelv fontossága, szépsége mellett. Nem szabad elfelejteni, hogy valóban nyelvében él az ember.”
forrás: turul.info
Moldova György
Elindulni, megtenni az első lépést nem látványos, ennek nem a hossza, hanem az iránya számít…
1934. március 12. — 2022. június 4.
„Sok szeretettel köszöntöm a könyvtár olvasóit és dolgozóit.” A 2022-ben elhunyt szerző 41 éve, 1982. november 8-án, író-olvasó talákozó keretében járt nálunk, és írt vendégkönyvünkbe.
Fekete István
… de van egy nap, amikor kimegy a falu a temetőbe virággal és fénnyel, ami elmúlik és békével és szeretettel, ami nem múlik el.
1900. január 25. – 1970. június 23.
Fekete István Tarka rét c. elbeszélésének egy részletével azokra a hozzátartozóinkra emlékezünk, akik már nem lehetnek velünk.
Mindenszentek napján a temetőkben rendbe teszik, virággal díszítik a sírokat, amelyeken gyertyát gyújtanak a halottak üdvéért. A gyertya fénye az örök világosságot jelképezi.
Bibó István
Szabadság ott kezdődik, ahol megszűnik a félelem.
1911. augusztus 7. – 1979. május 10.
Krúdy Gyula
Semmink sincs – csak múltunk van, és múltunkban gyönyörűen zengő nyelvünk.
1878. október 21. — 1933. május 12.
Polcz Alaine
Nagyon okosak lettünk, csak a bölcsességet veszítettük el.
1922. október 7. – Budapest, 2007. szeptember 20.
A magyar pszichológus, író 101. éves lenne, – születésnapja alkalmából emlékezünk.
Bagdy Emőke
1941. augusztus 18.
13 évvel ezelőtt, 2010. október 8-án, „Családi életciklusok, fejlődési szakaszok” címmel Bagdy Emőke klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta, szupervízor tartott nagyszerű előadást könyvtárunkban.
Vámos Miklós
1950. január 29.
A szerzőt 15 évvel ezelőtt, 2008. szeptember 26-án könyvtárunk vendégeként üdvözölhette a dorogi közönség. Az idén 73 éves József Attila-díjas magyar író, forgatókönyvíró, dramaturg, kiadóigazgató második alkalommal 2016. június 9-én, az Ünnepi Könyvhét alkalmából Karácsony János zenésszel adott koncertet, ezzel a programsorozattal indult útjára a dorogi KultFeszt rendezvénysorozat.
Németh László
Az írás az halászat: az ember fejében ott van egy gondolat; hórukk, a nyelv hálójával neki kell feküdni s húzni. A nagy gondolat csak bizonyos fogásokkal húzható ki.
1901. április 18. — 1975. március 3.
Magyar Írók Szövetségének kezdeményezésére 1984-től minden évben szeptember 21-én ünneplik A MAGYAR DRÁMA NAPJÁt.
A nap célja, hogy felhívja a figyelmet a magyar drámairodalom értékeinek jobb megismertetésére, valamint, hogy ösztönözze az írókat újabb alkotások létrehozására.
(forrás: jelesnapok.oszk.hu)
Fejes Endre
1923. szeptember 15. — 2015. augusztus 25.
100 éves lenne a Kossuth- és József Attila-díjas magyar író, a Digitális Irodalmi Akadémia alapító tagja, Fejes Endre.
Szent-Györgyi Albert
1893. szeptember 16. – 1986. október 22.
Megkezdődött a 2023/24-es tanév! Mindenkinek jó egészséget, és eredményes munkát kívánunk!
Jókai Mór
Tiszteljétek a bányászokat! Ők a haza szívéhez legközelebb vannak; mert a föld kebelében dolgoznak.
1825. február 18. – 1904. május 5.
Az első Bányásznapot országosan 1951-ben rendezték meg, a Magyar Dolgozók Pártjának vezetősége hivatalosan szeptember első hétvégéjét választotta meg a bányászok ünnepének. A hét idézetét ebből az alkalomból a nagy magyar író Úti táskámból c. művéből választottuk.
Szabó Magda
Naponta megújuló boldogság, hogy valaki beszél hozzám a könyv lapjairól, és ezt az élményt megismételhetem, sőt ez az élmény a korom és életkörülményeim változásával mindig más és mást közöl.
1917. október 5. – 2007. november 19.
Féja Géza
Az előszóban meg kell állapítanunk, hogy mi tartozik elsősorban a magyar irodalom körébe. Mindaz, ami lényünkről, létünkről és sorsunkról lényeges élményt közöl, ami híven és igazul tükrözi létünket és lelkünket.
1900. december 19. – 1978. augusztus 14.
45 éve hunyt el Féja Géza.
Életműve állandó töprengés a magyarság sorskérdésein, segítségkiáltás, vád és harc. A sokszínű népi írói mozgalomban „lobogó tüzű igehirdető” (József Attila), tudott a tömeg nyelvén szólni és írni. (DIA)
Nyulász Péter
Annak, aki nem érti, minden könyv üres.
1968. augusztus 11.
Könyvtárunk többszörös vendége, Nyulász Péter közelgő 55. születésnapja alkalmából a HELKA című művéből (IBBY – Év Gyermekkönyve 2011 díj) választottuk a hét idézetét.
Gárdonyi Géza
S menj oda, hol fázik a szeretet.
1863. augusztus 3. – 1922. október 30.
Augusztus 3-án lesz 160 éve annak, hogy megszületett Gárdonyi Géza, az Egri Csillagok világhírű szerzője. Irodalmi munkássága mellett Gárdonyi kiváló sakkjátékos is volt, 1887-ben nemzetközi versenyt nyert és szerkesztette a Magyar Sakklap című újságot.
Szabó Lőrinc
Az éjszaka tündér kezével
kihímezte a réteket.
Jó reggelt, gyönyörű vasárnap,
jó reggelt, virágok, füvek!
Jó reggelt! – mondom jobbra-balra,
minden virágnak köszönök,
látogatóban vagyok én itt
ezer kis ismerős között.
1900. március 31. – 1957. október 3.
A héten Grundl Ignác (Pest, 1813. július 31. – Dorog, 1878. december 22.) dorogi római katolikus plébánosról, botanikusról emlékezünk.
Hegedüs Géza
1912. május 14. – 1999. április 9.
Babits Mihály
Óh ne mondjátok azt, hogy a Könyv ma nem kell,
hogy a Könyvnél több az Élet és az Ember:
mert a Könyv is Élet, és él, mint az ember –
így él: emberben könyv, s a Könyvben az Ember.
1883. november 26. – 1941. augusztus 4.
Kempis Tamás
„Mindenben nyugodalmat kerestem, de csak egy sarokban, könyvvel a kezemben találtam rá.“
1380 – 1471
Vekerdy Tamás
Az olvasás segít élni, életben maradni, növeli az empátiát, a másik ember és a világ megértését.
1935. szeptember 21. — 2019. október 9.
Az idézet aprópója a szerdán (2023.06.28. 17.00) megrendezésre kerülő könyvbemutató. Peer Krisztina és Kele-Fodor Ákos szerzőpáros a Kibeszélő c. kötetükben a gyakran felmerülő, érzékeny témák gyereklélektanát járják körül. A kötetben olvasható lélektani bekezdéseket versek és illusztrációk tagolják, melyek segítik a szülő-gyermek közötti kommunikációt.
Grecsó Krisztián
Minden könyvnél meg kell tanulni a könyvről mesélni. Nem mindegy, mennyit vallasz be a vívódásaidból, az érintettségedből, hogyan reagálja le a szűkebb és a tágabb környezeted.
1976. május 18. –
9 évvel ezelőtt könyvtárunk vendége volt Grecsó Krisztián író. A szerző kötetei népszerűek olvasóink körében.
2017-ben Kollár-Klemencz Lászlóval, majd 2021-ben Hrutka Róberttel a könyvtárunk által szervezett KultFeszt rendezvényeken zenészként is bemutatkozhatott a dorogi közönségnek.
Csukás István
1936. április 2. – 2020. február 24.
Szabó T. Anna
Megvillogtatja sorra minden ízét, és átfénylik a fáradt ereken…
Erősíti a megfontoltak szívét, hogy kimondhassák végre: „Szeretem.”
1972. június 4. –
„A vallomás bora” című versének zárósorait olvashatják a József Attila-díjas magyar költő, műfordító, írótól.
Az idézet apropója, hogy a hétvégén lesz a dorogi KOSBOR fesztivál.
Janikovszky Éva
Mitől jó egy nap? Attól, hogy képesek vagyunk meglátni a jót. Hogy örülni tudunk.
És attól, hogy holnap is lesz egy nap. Lehet, hogy még jobb, mint a mai.
1926. április 23. — 2003. július 14.
48 évvel ezelőtt a dorogi könyvtárban járt a Kossuth- és József Attila-díjas író, költő, szerkesztő, Janikovszky Éva.
Lackfi János
A gyerekek éljenek sokáig, de a fülük ne érjen bokáig, mert az rusnya látvány lenne. Legyen sok igazi örömük, fogjanak ebihalat, kacsázzanak kavicsokkal, evezzenek vadvízen, koszolódjanak be rendesen, legyen fagyis az orruk hegye, és ugráljanak hadonászva kisgatyában a jó nyári esőkben. Legyen gyerekkoruk.
1971. május 18.
Csernus Imre
Nem az internettel van a gond, nem az alkohollal, nem a munkamániával, hanem az érzelmi felvilágosultsággal kapcsolatos tudatlansággal.
1966. március 2. –
Pilinszky János
(1921. november 27. – 1981. május 27.)
Az Európa-nap apropóján a huszadik század egyik legjelentősebb költőjének Imádság című verséből idéztünk.
Buzánszky Jenő
A sportolónak le kell tudnia mondani egyes dolgokról, hogy sikeres legyen.
1925. május 4. – 2015. január 11.
98 éves lenne Buzánszky Jenő, a hét idézetét tiszteletünk jeléül tőle választottuk.
Egry József
„Az átlagfestő azért fest, hogy éljen, a kiváló festő azért él, hogy fessen.”
(1883 – 1951)
A Föld napja
Mi vagyunk a változás hangja! A ritmust a Föld szíve adja! Vészhelyzet van! Érzitek? Tesztek is, vagy csak nézitek?!
1987-
E heti idézetünk a Föld napjához kapcsolódik, világszerte április 22-én hívják fel a figyelmet a klímaváltozásra és annak következményeire.
Bolygónk védelme mindannyiunk érdeke!

József Attila
A mű nem annyira a művész, mint inkább azok által él, akik szeretik a művészetet, és azért szeretik, mert keresik az emberséget.
1905. április 11. – 1937. december 3.
Mindössze harminckét évet élt, mégis a magyar költészet egyik legjelentősebb alakja.
A magyar költészet napját Magyarországon 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünneplik. Egyike a kevés számú ünnepnek, amely a Kádár-korszakban született, és a rendszerváltás után is folytatódott.
Antoine de Saint-Exupéry
Kultúrát ajándékozni… azt jelenti, hogy szomjúságot ajándékozol.
1900. június 29. – 1944. július 31.
80 éve New Yorkban, először angolul 1943. április 6-án, majd április 20-án franciául jelent meg Antoine de Saint-Exupéry, a francia író és pilóta legismertebb regénye A kis herceg.
Bosnyák Viktória
Tudod, minden iskolai könyvtáros tündér. Varázslatos feladat az olvasni tanuló gyerekeket segíteni abban, hogy rákapjanak a könyvekre.
1966. október 27. -
Népszerű gyermekkönyvszerző. Egyéni hangvételű, sajátos humorú könyvei közül néhány a magyar nyelvtan egy-egy problémájára fókuszál, ezzel megkönnyítve a nyelvtani szabályok elsajátítását.
Egy évvel ezelőtt Dudás Győző grafikus társaságában tartott előadást a gyerekeknek.
Ágh István
Tükrös tavasz közeledik, fám fölülről fényeskedik,
madár szól a felső ágán, koronája szivárványán,
első szava bimbót hajt ki, nekem se szabad hallgatni,
másik szavára virágok nyílnak, sípolok virágot,
harmadik szavára gyöngyöt, serkentünk zöldpihés gömböt,
gyöngyöcskét gömbbé, gyümölccsé, mintha tél se lenne többé.
(Életfa)
1938. március 24. –
A héten ünnepli 85. születésnapját a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és József Attila-díjas magyar költő, író, műfordító. Nagy László öccse. A Magyar Művészeti Akadémia Irodalmi Tagozatának tagja (1992), a Digitális Irodalmi Akadémia alapító tagja.
Petőcz András
Mert meg kell találni, hol van az otthon. Hogy ne legyünk annyira idegenek, legalább a saját magunk számára ne legyünk azok.
1959. augusztus 27. –
2016. március 17-én könyvtárunk vendégeként üdvözölhettük a Magyarország Babérkoszorúja, József Attila-, Márai Sándor-, valamint UNESCO-díjas Petőcz András költő és írót.
Az idézet „Aysa : harminc nappal a háború után” c. könyvéből.
Boldizsár Ildikó
A mesék nem arról szólnak, hogy minden rendben van, hanem hogy mindent rendbe lehet hozni.
1963. március 10. –
Boldizsár Ildikó (Dunaújváros, 1963. március 10.) magyar szerkesztő, mesekutató, író, kritikus, esszéista, etnográfus, meseterapeuta; a Metamorphoses Meseterápiás Módszer megalkotója.
Hihetetlennek tűnik, de 60. születésnapja lesz a héten!
Arany János
„Istenem, istenem, mily jó volna ennyi
Gyötrelmes valóból szebb álomra kelni!”
1817. március 2. – 1882. október 22.
206 évvel ezelőtt született Nagyszalontán a magyar költő, fordító, tanár, lapszerkesztő, a Kisfaludy Társaság igazgatója, a Magyar Tudományos Akadémia tagja és főtitkára. A magyar irodalom egyik legismertebb és egyben legjelentősebb alakja, a legnagyobb magyar balladaköltő.
Könyvtárunk 1961-től Arany János nevét viselte 2014-ig, a felújított könyvtárépület felavatásáig.
Albert Einstein
„Az egyetlen dolog, amit biztosan tudnod kell, az a könyvtár helye.“
1879 – 1955
Jókai Mór
Pusztán fantáziával lehet írni szép meséket; fantázia nélkül lehet írni remek korrajzokat; de a regényírásnál egyesülni kell mind a kettőnek. A regényírónak érezni is kell, tudni is kell, ébren is kell látni, álmodni is kell tudni.
1825 – 1904
„A Magyar Írószövetség kezdeményezésére 2018 óta ünnepeljük a magyar széppróza napját február 18-án, Jókai Mór születésnapján.
Jókai Mór születésnapja azért alkalmas a próza ünnepének a megrendezésére, mert írói életműve mai napig a magyar irodalom egyik legnagyobb, megkerülhetetlen teljesítménye, regényíróként is máig megőrizte jelentőségét a nemzeti irodalomban, komolyan hozzájárul történelmi önismeretünkhöz és identitásunk megőrzéséhez. “
forrás: magyarszepprozanapja.hu
Csiffáry Tamás
„Sokak szerint a múlt nem tanít semmire; kétségtelen van benne valami: megismétlünk butaságokat, őrültségeket, sőt bűnöket; tagadhatatlan a múltból a kelleténél kevesebbet fedezünk fel. (…)
Ugyanakkor… a görög mondás feltétlen igaz: amit elszenvedünk, azt ismerjük meg igazán.”
1958 – 2010
Dorogi születésű kutató, szerkesztő, főiskolai docens, tanszékvezető és író. Kutatási területeihez tartozott a magyar történelem, magyar irodalom, kommunikáció, anyanyelvi metodika.
Negyvenegy önálló kötete jelent meg, valamint több számítógépes oktatóprogram tervezése, szerkesztése köthető a nevéhez.
2023. február 8-án dr. Csiffáry Tamás 65 éves lenne… A hét idézetével reá emlékeztünk.
Kovács Lajos
1949 - 2017
Madách Imre
„Ismét csalódtam, azt hivém, elég ledönteni a múltnak rémeit,
S szabad versenyt szerezni az erőknek. (…)
Mi verseny ez, hol egyik kardosan áll a mezetlen ellennek szemében,
Mi függetlenség, száz hol éhezik, ha az egyes jármába nem hajol.
Kutyáknak harca ez egy konc felett.”
1823. január 20. - 1864. október 5.
200 éve született
Madách Imre a magyar irodalom és drámaköltészet kiemelkedő alakja volt.
A több nyelven tudó Madách korának klasszikus és modern irodalmát is jól ismerte. Íróként fő műve Az ember tragédiája, a magyar drámairodalom egyik legismertebb darabja, számos nyelvre lefordították, színpadi változatát Magyarországon és külföldön is rendszeresen műsorra tűzik.
Lencsés Lajos
„… mindig fontos, és fontos is marad, hogy Dorogon is egy maroknyi megszállott írjon, fessen, szobrokat faragjon, énekeljen, zenéljen és azok , akik ezt nem teszik, azok olvassanak, nézzék a kiállításokat, hallgassák az éneket, a zenét megbabonázva, mint a regebéli Odüsszeusz.”
1943. január 18., Dorog
Január 18-án a dorogi születésű muzsikust és oboaművészt, Lencsés Lajost köszöntjük 80. születésnapja alkalmából.
Molnár Ferenc
„Én csillagász vagyok: ott tanulja meg az ember, hogy nem szabad lenézni a legkisebb pontot sem. Azok a kis pontok az égen, az mind egy-egy nagy világ.”
1878. január 12. - 1952. április 1.
Író, drámaíró, újságíró, haditudósító volt.
Első ifjúsági regénye A Pál utcai fiúk 1906-ban jelent meg a Tanulók Lapja folyóiratban, folytatásos regényként. Mára több nyelven és országban fordították le, vetítették moziban, dolgozták fel musicalként is.
Apáti Miklós
“Ha meggondoljuk, minden könyv egy palackposta. Belevetik a jövőbe, mint a tengerbe, és aztán valaki vagy kihalássza, vagy nem… Vagy elolvassák, vagy nem… Vagy megértik, vagy nem.”
Első, „könyves” idézetünk gazdája Apáti Miklós (1944-2016) József Attila-díjas író, költő. Az irodalmi életbe versekkel lépett be, majd több verseskötete, illetve regénye jelent meg. 1971 és 1990 között kilenc alkalommal szerepelt szerzeménye a Szép versek antológiákban. Újságíró, kritikus is egyben, rovatvezető, munkatárs vagy éppen főszerkesztő helyettes beosztásban, valamint könyvkiadó-szerkesztő. Utolsó munkahelye a Magyar Hírlap volt.
Dorogi vonatkozását ugyan nem találtuk, de kezdeményezője és szervezője volt 1988-89-ben a Zengő ABC „hangoskönyvnek”, melynek producere is lett.
A Kaláka együttessel is dolgozott, akik a 2016-ban elhunyt „alkotótársukról” egy megzenésített versével emlékeztek meg.