”Birkózóváros” a magyar sport térképén: Dorog
Felnőtt csapatbajnoki, jelentős ifjúsági sikerek, kiemelkedő nemzetközi eredmények megalapozása
(Támogató javaslat a dorogi birkózás értéktárba vételéhez)
A Dorogi Atlétikai Club keretében 1930. december 18-án alakult birkózó szakosztály (önállósodása után Dorogi Nehézatlétikai Club) legalább három szinten bizonyította, hogy megérdemelte a 2011-ben a Magyar Birkózó szövetségtől kapott „Birkózóváros” címet. Egyrészt folyamatosan jelen volt a felnőtt csapabajnokságaiban a különböző osztályokban eljutva egészen az első osztály bronzérméig. Másrészt kiváló eredményeket értek el minden időben serdülő és ifjúsági versenyzőik a hazai és a nemzetközi versenyeken is. Harmadrészt – és ez is a kiváló nevelőegyesület bizonyítéka – a Dorogról indult versenyzők nagyszerű helyezéseket, érmeket szereztek Európa- és világbajnokságokon, olimpiákon.
A csapatbajnoki küzdelmek során már 1933-ban a nyugat- magyarországi bajnokság győztese volt a Dorog: Rózsaföldi, Próka, Beke, Györgyei, Derzsi, Kripkó, Vitális. Györgyei Ferenc egyben a csapat edzője is volt. Vitális Sándor pedig 1942-ben országos bajnokságot nyert súlycsoportjában. A csapat a 70-es években többször is az első osztály küszöbén állt. Bacsa Ferenc, Molnár Kálmán és Kátai József szakmai irányításával 1980-ban egyetlen ponttal maradtak le a feljutástól. A legjobbak ebből az időszakból: Fekete Zoltán, Pálinkás László, Kapás Sándor, Filip Sándor, Kiss Rudolf, Soós Ferenc, Egresi László, Argyelán József, Kiss Kálmán, Hasenfranz Attila. 2013-ban azután már a felnőtt első osztály döntőjébe jut a csapat, és ott története legjobb eredményét elérve bronzérmet nyer: Lévai Zoltán, Torba Erik, ifj. Lévai Zoltán, Jager Krisztián, Szakolczy Zoltán, Szakolczy Hunor, Robotka László, Ilhan Abidov, Pápa Péter, Arazs Szuleimanov.
Már 1938-ban nagyszerű sikert ér el ifjúsági birkózó Dorogról: Györgyei Lajos Magyarország ifjúsgi bajnoka. 1966-ban a serdülők országos bajnokságán aranyérmes Szabó István, 1967-ben Majzik László és Bajkó József serdülő országos bajnok. A 80-as évektől a fiatalok sorra aratják hazai és nemzetközi sikereiket. Már ekkor ifjúsági bajnok Kismóni János, ifjúsági és junior magyar bajnok Rajos Csaba, IBV IV. helyezett. Testvére Rajos István serdülő, ifi és junior magyar bajnok, junior VB IV. helyezett. Ifj. Kövecs Károly serdülő EB-n ezüst- és bronzérmes, ifjúsági EB-n bronzérmes. Micskei László serdülő EB-n arany- és ezüstérmes. Puksa Ferenc IBV-győztes, Gál Tamás 1988-ban kedett EB-n, 1989-ben kadet VB-n aranyérmes. 1990-ben Kövecs Károly ezüstérmes az ifjúsági VB-n. A 2000-es években a bajnoki sikereket folytatja az ifjúsági korosztályban Szatmári Attila, Kele András és Demény László is. 2011-ben ifj. Lévai Zoltán ifjúsági VB-n, majd kadet VB-n egyaránt bronzérmes. Egy év múlva a kadett VB-n Papp Bertalan ezüst-, Torba Erik bronzérmet nyer.
Már a 30-as években is volt olimpikonja a dorogi birkózásnak Györgyei Ferenc személyében, aki még korábban a párizsi olimpián képviselte a magyar színeket. 1996-ban Bacsa Péter olimpiai résztvevő Atlantában. 1998-ban Kismóni János – már a Vasas színeiben – világbajnoki ezüstérmes a svédországi VB-n. 2004-ben és 2008-ban is olimpián szerepel a szintén Dorogról induló Aubéli Ottó, aki EB és VB bronzérmet is nyer. A 2010-es években szenior világbajnoki címmel koronázza meg sikeres pályafutását Fekete Zoltán, Rajos Csaba és Puksa Ferenc is. 2018-ban a budapesti VB-n ezüstérmet nyer Korpási Bálint, a 2021-es VB-n pedig egyaránt ötödik helyezést ér el az ugyancsak dorogi neveltetésű Torba Erik és Lévai Tamás.
Ma a 2018-ban felújított Dorogi Sportcsarnok a nagyszerű edzők közül is kiemelkedő Bacsa Ferenc nevét viseli az egyik terem. Egy másik terem pedig a dr. Hegedűs Csaba-terem nevet kapta, aki aláírta és elhozta a Magyar Birkózó Szövetség nevében a „Birkózóváros”-ról szóló elismerő oklevelet Dorognak.
A nagyszerű nevelőmunka, az elért eredmények, a kiemelkedő nemzetközi sikerek mind-mind alátámasztják, hogy a dorogi birkózósport méltó az értéktárba kerülésre.
Dorog, 2021. november 1.
Dankó József
helytörténész
A nemzeti értékkel kapcsolatos információt megjelenítő források listája (bibliográfia, honlapok, multimédiás források)
- Dorogi lexikon. Szerk.: Solymár Judit–Kovács Lajos. Dorog Város Önkormányzata, Dorog Város Barátainak Egyesülete, Dorog, 2008
- Győr Béla—Szabó Gyula: Dorogi olimpikonok. Dorog Város Önkormányzata. Dorog, 2001
- Győr Béla—Szabó Gyula: Dorogiak a világbajnokságokon. Dorog, 2004. Magánkiadás
- Meszes Lajos: Dorog sporttörténete (1914-1945) Kovács Lajos feldolgozásában. Dorogi Füzetek 31. Dorog Város Barátainak Egyesülete. Dorog, 2004
- Meszes Lajos: Dorog sporttörténete (1945-1956) Kovács Lajos feldolgozásában. Dorogi füzetek 34. Dorog Város Barátainak Egyesülete. Dorog, 2006
- Péntek Sándor—Petrik József: A Dorogi Bányász Sport Club jubileumi könyve. Dorogi Bányász SC elnöksége. Dorog, 1989
- Szánthó Barna: Hajrá Dorog! Az 50 éves Dorogi Bányász SC jubileumi emlékkönyve. Dorogi bányász SC elnöksége. Dorog 1964
- Dorogi sportpillanatok (Szerk.: Szekér Zoltán) Dorog Város Önkormányzata. Dorog, 2014.
Legutóbbi hozzászólások