Biztonságban a neten
Szerző: Gábor Kitti
A Gáthy Zoltán Városi Könyvtár és Peer Krisztina gyermekpszichológus közös szervezésében valósulhatott meg annak a rendezvénysorozatnak a folytatása, mely idén a „Gyermekek krízisben” című, veszteségek feldolgozását tárgyaló előadással kezdődött.
Az est meghívott vendégei dr. Koronczai Beatrix klinikai szakpszichológus és dr. Lux Ágnes gyermekjogi szakértő voltak, akik a biztonságos internethasználatról és a digitális világ kockázatairól beszélgettek Peer Krisztinával. Az előadás során érintett témák között szerepelt az internet és a közösségi média hatása a gyermekek mentális fejlődésére, valamint a digitális világ pozitív és negatív aspektusainak bemutatása a jog és a pszichológia oldaláról.
A beszélgetés az internetfüggőség kérdésével kezdődött, mely a közhiedelemmel ellentétben csupán a fiatalok 1-2%-át érinti. A szakemberek véleménye szerint amennyiben a képernyő előtt töltött idő nincs káros hatással a gyermek vagy serdülő személyiségfejlődésére, életminőségére és társas kapcsolataira, addig a szülőknek nincs okuk az aggodalomra. A fiatalok internethasználatának pozitívumai között elhangzott, hogy a közösségi média erősítheti a társas kapcsolatokat, segíti a kommunikációt, fokozza a kreativitást és hozzájárul a kamaszok identitástudatának fejlődéséhez. Az internethasználattal töltött időmennyiséget tekintve a napi 2 óra pozitív hatással lehet a mentális egészségre, de a napi 3-4 óra eloszló mennyiségben se számít soknak a szakemberek szerint. Függőségről akkor beszélünk, mikor valaki képtelen kontrollálni például a videójátékkal eltöltött időt és ennek következtében felborul az életvitele, napi rutinja, sérülnek a családi és baráti kapcsolatai. Fontos, hogy beszélgessünk el a gyerekekkel és a fiatalokkal az internethasználat kockázatairól, hogy később bizalommal fordulhassanak hozzánk kérdéseikkel, problémáikkal.
Dr. Koronczai Beatrix praktikus tanácsokkal látta el a szülőket a digitális felületek otthoni használatát illetően. Kisgyermekek esetében a digitális időkorlát szabályozásában mindenképpen a szülőknél kell lennie a kontrollnak. Javaslata alapján a gyermekek az okoseszközöket és a konzolokat a lakás közös helyiségében, inkább a nappaliban használják, ahol a szülő látja és figyelemmel kísérheti ezt a szabadidős tevékenységi formát. A tudatosság érdekében tanácsos szülői felügyeleti szoftvereket alkalmazni, melyek szűrik az adott korosztálynak nem helyénvaló tartalmakat. Fontos, hogy a képernyő előtt töltött idő a mozgásos, illetve sokszínű tevékenységeket (pl. közös játék, kézműves foglalkozások, olvasás) semmiképpen se helyettesítse.
Megkerülhetetlen a közösségi médiahasználat kapcsán a cyberbullying témája, azaz az internetes zaklatás kérdésköre, mely sajnos ma már mindennap előforduló probléma. A szakemberek abban szintén egyetértenek, hogy az online térben az egyén személyisége nagyban eltérhet a valóságtól, egy impulzívabb, provokatívabb identitás jelenhet meg. A bántalmazó és az áldozat szerepe az online térben a névtelenség okán könnyen felcserélődhet, előidézve egy egészségtelen körforgást. Annak érdekében, hogy a közösségi zaklatás megszűnhessen egy adott közösségen belül, ahhoz a nyílt kommunikáció és felvilágosító beszélgetések elengedhetetlenek családon és intézményen belül egyaránt.
A rendezvény végén az előadók a közönség kérdéseit válaszolták meg, melyekre hasznos tippekkel és tanácsokkal reagáltak, többek között kihangsúlyozva a szülői példamutatást, a következetes nevelést és a gyermekkel eltöltött minőségi közös időtöltés fontosságát.
Legutóbbi hozzászólások