Hegyi tárnicska

Szakvélemény a Gentiana austriaca f. frundliana néven publikált növényről

Bauer Norbert
Magyar Természettudományi Múzeum, Növénytár, Budapest

A növény neve leírásakor: Gentiana austriaca A. et J. Kerner forma Grundliana Degen (aukronevek nélkül: Gentiana austriaca f. grundliana

Leíró: Degen Árpád (Pozsony, 1866. március 31.— Budapest, 1934. március 30.) magyar botanikus

Leírás hely és időpontja: Magyar Botanikai Lapok 1914. 3. évfolyam, 1-2. szám 9-18. oldal

A növény taxonómiai helyzetével kapcsolatos aktuális álláspont:

A taxont már nem a Gentiana (tárnics), hanem az azóta önálló nemzetségként számon tartott Gentianella (tárnicska) nemzetségbe sorolja a botanikai szakirodalom. ezen belül a Gentianella austriaca A. et J. Kerner (osztrák tárnicska) faj, faji rang alatti változatként tartják számon, leggyakrabban a taont leíró Degen Árpád álláspontjából hasonlatosan „forma” azaz „alak” rangon (előfordul varietas, azaz változat szintű kezelése is). A növényt modern, DNS-vizsgálaton alapuló taxonómiai módszerekkel eddig nem vizsgálták.

A taxon jelenlegi pontos neve és helyesírása:

Gentianella austriaca (A. Kern. et J. Kern.) Holub forma grundliana Degen (röviden, auktornevek nélkül: Gentianella austriaca f. grundliana) [megjegyzés: a grundliana helyesen kisbetűvel írandó]

Típuspéldányát a Magyar Természettudományi Múzeum Növénytára őrzi (cseréppéldányok minden bizonnyal más jelentős gyűjteményekben is megtalálhatók). A növény típuskijelölése eddig nem történt meg.

A forma grundliana alak leírása következő bélyegekre hivatkozva történt:

Degen (1914) szerint a terminális helyzetű virág, valamint a növény magja és színe állapítható meg különbségként a Gentianella austriaca-nál megszokott (és addig leírt) alakjaitól.

Degen Árpád cikkében arra is választ kaphatunk, hogy miért épp Grundl Ignác tiszteletére nevezte el a  cikkében leírt alakot. Feichtinger Sándor, esztergomi orvos-botanikus, flóraművében (Esztergom megye flórája, 1899), nemcsak saját adatait és a korábbi publikált ismereteket összegzi.

Monográfiájában Grundl Ignác, dorogi lelkész — barátja és alkalmanként terepi kutatótársa — számos megfigyelését közli. A dorogi plébános terepi kutatásainak köszönhető, hogy a flóraműben szerepelhetett egy ritka hegyvidéki elterjedésű tárnincsféle Pilis-hegységben megfigyelt előfordulása (a flóraműben az akkori ismereteknek megfelelően „Gentiana amarella” néven). Az adat azért volt különösen érdekes, mert a szóban forgó növény egy alapvetően magashegységi taxon, alacsonyabb tengerszint feletti magasságban élő populációi ritkák, kuriózumnak számítanak. Degen Árpád felfigyelt erre a rendkívül meglepő publikált adatra és több év kitartó keresés eredményeképp meg is lelet a Grundl által is megtalált, Pilis-hegységben elő populációt. Ennek egyedeit alaposan megvizsgálva kisebb eltérésekre lett figyelmes. A pilisi populációról megállapítja, hogy az akkor ismeretek szerint az austriaca fajhoz tartozik, de annak tőalakjától kisebb bélyegekben eltér. Ezeket az eltéréseket a Magyar Botanikai Lapok hasábjain részletesen taglalja. Megfigyelései alapján kirajzolódó új alakot Grundl tevékenysége és értékes megfigyelése előtt tisztelegve látja el a „Grundliana” jelzővel.

A növény korábbi megfigyeléseinek helyszínén már több évtizede nincs megerősítve az adat. Nem lehet biztosan kijelenteni (hiszen hosszú, több évtizedes lappangás sem példa nélküli ilyen ritka és élőhelyre érzékeny növényeknél), de feltehetően ez a populáció azóta eltűnt/kipusztult.

A növény bizonyítható példányai herbáriumokban maradtak fenn. A Magyar Természettudományi Múzeum Növénytára (is) őriz néhány Gentianella austriaca f. grundliana példány, közöttük a faj leírója, Degen Árpád által gyűjtött példányt is.

Gentianella austriaca f. grundliana jelenlegi taxonómiai megítéléséről:

A Gentianella austriaca egy nagyon változatos taxon, számos alfaját, változatát, alakját leírták. Ezek komplex, modern módszerekkel történő taxonómiai revíziója még várat magára. Általában az a felfogás jellemző, hogy a leírt alakok többsége nem indokolja az alakok magasabb taxonómiai rangon történő kezelését. A „grundliana” alakról több áttekintő munka is feledkezik. Taxonómiai helyzetének tisztázása talán egy Gentianella austriaca monografikus feldolgozástól lenne elvárható, de ismert élő populáció hiányában a kérdés tisztázása is sokkal nehezebb.

A Gentianella austriaca f. grundliana dorogi kötődése:

A rejtélyes taxon Dorog közigazgatási területénn nem fordult elő. A településhez megfigyelője, Grundl Ignác révén kötődik, akinek a nevét Degen Árpád, kiváló magyar botanikusnak köszönhetően viseli. Az éles szemű, természetismerő dorogi plébános Degennek köszönhetően már a tudományos örökkévalóság részesévé vált. Olyan személy, akire minden dorogi büszke lehet, akinek ritka virágát miden doroginak ismernie kell.

Kelt: Dorog, 2015. 06.16.

 

X