Nincs semmi baj – Könyvbemutató
Szerző: Gábor Kitti
A könyvtár idei első könyvbemutatóján Schmöltz Margit mesélt legújabb kötetéről, melynek központi témája a tatárjárás korabeli Esztergom. A Nincs semmi baj – Szerelmek a tatárjárás árnyékában az 1241-42 fordulóján történt esztergomi várostrom eseményeit állítja középpontba. Erről az időszakról szól Jókai Mór Százszorszépek című elbeszélése, mely inspirálta az írónőt arra, hogy ebben a 13. századi miliőben mutathassa be a középkorban élő nők mindennapjait, sorskérdéseit.
A kötet egyik érdekessége, hogy a szerző két női főhős, a szembenálló magyar és mongol oldal felől egyaránt megjeleníti az eseményeket. A váltott szemszög miatt a tatárok nézőpontja is kiemelt hangsúlyt kap a történetben. Az írónő igyekezett a mongol kultúra sajátosságait, hiedelemvilágukat, étkezési szokásaikat, társas kapcsolataikat a lehető legrealisztikusabb módon megjeleníteni. Schmöltz Margit az est folyamán felidézte, hogy egyik szenvedélye az írást megelőző kutatómunka, melynek köszönhetően a hitelesség mellett sok érdekességet, plusz adalékot is elhinthet a regényeiben. A szerző számára fontos a női lélektan megjelenítése, emberábrázolásai során saját tapasztalataiból is merít.
A címadást Fodor Ákos Három negatív szó című műve ihlette, azonban míg a költő külön értelmezte ezeket a szavakat, addig a szerző a pozitív kicsengését hangsúlyozta, mely magában foglalja a továbblépés iránti vágyakozást.
A Nincs semmi baj ajánlott azoknak az olvasóknak is, akik tartózkodnak a történelmi témáktól, mert a szerző regényes formában, izgalmas cselekményszálakkal átfűzve gazdagítja tudásunkat a középkori Esztergomról.
„Azért teremtette az Úr a havat, hogy a levelüket vesztett fák ne fázzanak, hogy a gyenge füveket betakarja. Teremtette még az ember gyönyörűségére, mert aki az esztergomi vár fokáról a téli tájra kitekintett, bizonyos lehetett abban, hogy mindent gondos kezek formáltak tökéletesre.”
A szerző eddig megjelent kötetei:
Kő kövön (2019)
A sólyom szárnyat bont (2020)
Sólymok fellege (2022)
Kék imágó (2022)
Botticelli szerelmei (2023)
Legutóbbi hozzászólások