Nagy háború 110
A száztíz évvel ezelőtt kirobbanó első világháborút szemléltető vándorkiállítás jelenlegi állomása könyvtárunk. A tárlatot Csicsmann János, a Tavaszi Hérics Gyermekalapítvány kuratóriumának elnöke rendezte.
A kiállításmegnyitó alkalmával a közönséget elsőként intézményvezetőnk, Szabó-Berghauer Zoltán köszöntötte, aki a korszak dorogi eseményeire hívta fel a figyelmet. 1911-ben a település lett a szénmedence központja, Schmidt Sándor 1914-ben indítványozta a Reimann altárónak és az alagútrendszernek a kiépítését. A széntermelés zavartalan biztosítása miatt a bányászok nem voltak hadkötelesek, emiatt Dorog első világháborús veszteségei csekélynek mondhatóak.
A bevezető gondolatokat követően Oláh László nyugalmazott alezredes, a pákozdi Katonai Emlékpark szakmai igazgatója nyitotta meg a tárlatot. A téma kapcsán hangsúlyozta: „kiemelkedő fontossággal bír, hogy a felnövekvő generációk halljanak és tudjanak a háborúról, mert csak így válik értékké a béke”.
Az interaktív vándorkiállítás a háború évfordulójára emlékezve a sárisápi katonák előtt is tiszteleg, az áldozatok névsora mellett személyes dokumentumokat és családi fotográfiákat is láthatunk. A kiállított tárgyak között megtalálhatóak kitüntetések, képeslapok, újságcikkek és háborús eszközök, valamint egy méterhű lövészárok installáció is. Képernyők segítségével videófelvétel ritkaságokat nézhetnek és katonadalokat hallgathatnak a látogatók.
A kiállítás november 9-ig ingyenes megtekinthető a könyvtár nyitvatartási idejében.
szerző: Gábor Kitti
Legutóbbi hozzászólások