A Dorogi Örmény Kisebbségi Önkormányzat
Idővonalas bejegyzésünkben a közelmúltban elhunyt dr. Dzsotjánné Krajcsir Piroskára, illetve értékmegőrző munkásságára emlékezünk. Pedagógusként dolgozott, ezzel párhuzamosan az örmény hagyományok megőrzésén fáradozott. Az 1995-ben megalakult Dorogi Örmény Kisebbségi Önkormányzat elnökeként célul tűzte ki az örmény kultúrának az ápolását, szokásainak megismertetését. 2013-ban a 24 Órának az elnökasszony a következőket nyilatkozta: „1995 óta működik a kisebbségi önkormányzatunk, és bár a városban kevés az örmény, megalakulásunkkor a célunk az volt, hogy úgy ápoljuk hagyományainkat, hogy azzal egyszersmind gazdagítsuk a többséget. A mai este kiváló lehetőséget kínál arra, hogy azok számára is bemutassuk az örmény kultúrát, akik eddig csak elvétve vagy egyáltalán nem találkoztak vele – fogalmazott a kis létszámú, ám rendkívül tevékeny közösség első embere.”[1]
Változatos programokat szervezett a város vezetésének közreműködésével és támogatásával. Itt kiemelhető a januári karácsony – hiszen az örmények legfontosabb ünnepe az újév[2] – melyen kiemelt hangsúlyt kapott a néprajzi jelleg, például a tradicionális ételeknek és a népviseletnek a bemutatása. Örmény – magyar esteket tartottak a Művelődési Házban, melyekre vándorkiállítással készültek a szervezők, illetve örmény szerzők írott és zenés művei hangoztak el a program keretén belül. Dr. Dzsotjánné Krajcsir Piroska kutatott és publikált a témában, saját finanszírozással jelentetett meg örmény szótárt, nyelvkönyveket, utónév könyvet. Részt vett az Armenia folyóirat szerkesztésében. Fontosnak érezte a partnerkapcsolatok kialakítását: Örményországgal, a külföldön élő örmények egy részével és az Országos Örmény Önkormányzattal is jó viszonyt ápolt.
↑ Galéria a képre kattintva megnyílik. ↑
↑ Könyvtárunk örmény gyűjteményéből ↑
Galéria a képre kattintva megnyílik.
Az örmény önkormányzat két évtizedes működés után megszűnt Dorogon. Dr. Dzsotjánné Krajcsir Piroskától 2014. októberében, az aradi vértanúk ünnepségét követően búcsúztak a cigány, szlovák és német nemzetiségi csoport tagjai.[3]
[1] Nemzetiségek ünnepei megyeszerte. „Dorogiak Dorogért” kitüntetésben részesült Bakonyi István, a futball-legenda. In. 24Óra (2013.12.16.) 24. évf. 292. sz. 2. old.
[2] „az örmények nem vették át a Gergely-naptárt, ezért a karácsony január 1-jén kezdődik és január 13-áig tart.” Cservenka Rita: Örmény karácsony In: 24Óra (1997.01.14.) 8. évf. 11. sz. 2. old.
[3] Szabadon emlékeztek, emlékeztettek. In. Közhírré tétetik Dorogon, 25. évf. 11. sz. (2014. november) 3. old.
Legutóbbi hozzászólások