A dorogi bányászkodás emlékművei
Dorog egyik legszebb területén, a József Attila Művelődés Háza előtti otthon téren alakult ki a Dorogi bányászkodás emlékművei emlékparkja. A monumentális márvány emlékmű 2013-ban került átadásra, majd sajnos a vandálok miatt be kellett keríteni. Azóta 1014, 2017, 2021 emlékoszlopok kerültek átadásra. Így a hagyományokra való emlékezés sokrétű, emlékezünk a hősi halottakra, az özvegyekre, a volt termelőüzemekre, és a mindezt működtető szakmai egyesületekre.
DOROGI SZÉNMEDENCE BÁNYÁSZATÁNAK EMLÉKMŰVE
Dorog „ősparkjában” a József Attila művelődési ház előtt 2013-ban a 36 bányásznapon felavatták Árvai Ferenc szobrász korábbi tervei alapján, Bakos Géza építész közreműködésével készült monumentális Dorogi Szénmedence Bányászatának Emlékművét, amely a Dorog, Csolnok, Annavölgy-Sárisáp, Tokod, Tokodaltáró, Mogyorósbánya, Bajna, Kesztölc, Pilisvörösvár, Pilisszentiván. Solymár bányászata és a kapcsolódó felszíni üzemek egykori mindennapjainak emlékműve. Az Emlékmű térkompozíciós alkotását, a Képző és Iparművészeti lektorátus szakvéleményével minősített.
Emlékművön a nagyobb márványlapon olvasható a 222 évi szénbányászat során év és név szerint felsorolva 322 munkavégzés közben meghalt bányásznak a neve. Emlékműve ez, az eltelt idő névtelenségébe burkolt áldozatoknak is.
A kisebb márványlapon olvashatók a volt termelő aknák és üzemeket nevei, mindkét márványlapon arany festésű betűkkel. A megtört életeket, a gyászt a márványtámlák mellett álló torzó urna jelképezi. Az Emlékmű tartalmát képezi a talapzaton elhelyezett kandeláber kehely is. Az emlékmű két oldalán lévő tujákat az egymáshoz való tartozás jelképeként községek vezetői ültették.
ELHUNYT BÁNYÁSZOK ÉS ÖZVEGYEIK EMLÉKÉRE
A kő alapon lévő felirat az alkotó kegyeleti gondolata:
Vándor ha nehéz utadat erre járod
Gyújts gyertyát, s tégy egy szál virágot
Az elhunyt bányászok és az özvegyeik emlékére.
Hátulsó részen az életfának egyik változata látható, a földből kinőve hét ágával, hét virágával.
– Az életfa maga a világokat összekötő, a világ alapját megjelenítő lelket teremtő világa is.
– Az életfa tövénél ered a mesék szerint az élet vize, amely megfiatalodást, örök életet biztosít annak, aki iszik belőle. S ha kell életre lehet vele támasztani a halottakat. Vissza lehet adni általa a halott hős életét.”
K. Kovács József
SZAKOSÍTOTT AKNAMÉLYÍTÉS TISZTELETÉRE
Tudjuk, földalatti bányászat nincs aknamélyítés nélkül. A kezdetleges mélyítgetéseket 1917-ben felváltotta a szakosított aknamélyítés, Sorra alakultak az erre specializálódott cégek, megindult az aknamélyítés gépesítésének a fejlődése.
Eltelt 110 év, s a Dorog – Tata térségi aknamélyítősök összegyűltek, hogy emlékezzenek a régi szép időkre és persze a mártírokra, akiknek emlékét örökre megőrzik, ezzel az emlékhellyel is.
CENTENÁRIUMI EMLÉKOSZLOP
Az emlékoszlop felállítására az OMBKE Dorogi Helyi Szervezete 100 éves alakulásának emlékülése idején került sor.
„Az oszlop tölgyfából készült, mely fa Erdélyből került Budapestre. Az alapkő felvidéki bazalt. Emlékoszlop egy kőalapra van elhelyezve, amely jelképezi a bányászat, a bányász hagyomány őrzés sziklaszilárd alapját.
Maga az oszlop szimbólumai:
Legutóbbi hozzászólások