Hopp Ferenc ornitológiai munkái és gyűjteményei
– a Dorogi Települési Értéktár bizottságának javaslatára Hopp Ferenc munkássága Dorog város helyi értéke lett.
Hopp Ferenc 1922. január 28-án született Dorogon. Gyermekkorától a természet ismerője, féltő csodálója. Érettségi után erdőmérnöki tanulmányokba kezd Sopronban. A világháború miatt tanulmányait nem fejezhette be. Amerikai hadifogságból hazatérve kiváló rajzkészségét hasznosítva dekoratőrként dolgozott, betegsége miatt korán nyugdíjazták. Életének nehézségei sem tudták megakadályozni, hogy természetszeretetéből fakadó alkotó munkássága kibontakozzék, amely elsősorban ornitológiai munkássága nyomán komoly hazai és nemzetközi elismertséget is hozott számára.
Feldolgozta és publikálta saját közvetlen környezetének megfigyeléseit: Dorog és környéke madárvilága (1978). 1987-ben egyetlen madárfajtát mutatott be „Csigaforgató” című dolgozatában. Ebben sokoldalúan ismerteti a beszélőnevű, nálunk csak ritkán előforduló fajnak a tulajdonságait, néhány alfaját. Elemzi a hazai és megyénkbeli megfigyelések adatsorát. Tanulmányát a csigaforgatókról készült bélyeg- és képeslap-ábrázolásokkal, valamint saját rajzaival ábrázolta. Írását a Limes című megyei tudományos szemlénk 1988-ban közölte. 1988-ban jelentette meg legszebb írását egy drámai helyzetben a Magyar Madártani Egyesület Helyi Csoportja kiadványaként: „Egy névtelen rezervátum 1938-1988”. Ebben a dolgozatában összegzésszerű búcsút vett a nagymarosi vízlépcső tervezett építése miatt végveszélybe került Táti-szigetektől. A szövegen átsüt a szubjektív indulat, a tehetetlen kétségbeesés hangja. Lírába hajlik olykor a szöveg, érzelmi feszültséget kap a tárgyszerű ismertetés. Egy-egy fejezet elejére versek kerülnek: kedvenc költőjének, a különös életű Francois Villonnak átköltött balladáiba csempészi a szigetekért mondott búcsúsóhaját. Elhatalmasodó betegsége miatt már nem élhette meg a Táti-szigetek megmenekülését a pusztulástól: 1988. május 30-án hunyt el. A dolgozat lektorált változata a megyei tudományos szemlében is megjelent (Limes 1992/2). Kitűnő madártani szakemberként tartották számon Hopp Ferencet. Lektora a Limesben így összegez: „Az írás kétségtelenül legértékesebb része a szigetek madárvilágáról szóló fejezet, amely a témával foglalkozók számára forrásértékű. Aligha véletlenül, a szerzőnek ugyanis ez volt a szűkebb „szakterülete” és a Magyar Madártani Intézet állandóan terepet járó „rendes megfigyelőjeként”, gyűjtőként nála jobban senki nem ismerte a táti szigetek madarait.” Néhány évvel halála előtt beválasztották a Magyar Ornitológiai Társaságba, szakmai munkásságáért megkapta többek között a National Geographic Társaság elismerő oklevelét.
Hogy milyen kitűnően írt, arról nemcsak a szakcikkeiből következtethetünk, hanem előkerült fiatalkori naplója is élvezetes olvasmány. Az ugyancsak kitűnő természetkutató, a gyerekkori jó barát, Sághy Antal őrizte Hopp Ferenc katonai éveit és amerikai hadifogságát tárgyaló naplóját, amely 1998-ban a Dorogi Füzetek 16. számaként jelent meg „Szép élet a katonaélet” címmel saját rajzaival illusztrálva.
Széleskörű érdeklődése, műveltsége, nyelvtudása jóvoltából rendkívül gazdag gyűjtemény együttest hagyott hátra. Levelezőlap gyűjteményét 13 nagyméretű albumban rendszerezte, mintegy 250 országból rendelkezett lapokkal. Egy alkalommal Gabon egyik nagyvárosával, Lambarénével került levelező kapcsolatba. Csak a válaszlevél megérkezésekor döbbent rá, ki is a feladó: a Nobel-békedíjas világhírű orvos, orgonaművész, filozófus dr. Albert Schweitzer válaszolt levelére. Küldött is ajándékba Schweitzernek egy matyó hímzésű terítőt, amely később az előadóművészként is kiváló orvos orgonáját díszítette. Schweitzer halála után Hopp Ferencet levelezése alapján beválasztották a nagy tudós hagyatékát ápoló Albert Schweitzer Emlékbizottságba. Sorra kapta a bizottság kiadványait (Rayonnament 1982, Cahier Albert Schwewitzer) és ezekkel párhuzamosan a meghívókat a különböző emlékkonferenciákra. Persze egyetlen meghívásnak sem állt módjában eleget tenni.
Levelezéséből következett másik gyűjteményének létrejötte. A számára különösen érdekes kultúrkörbe tartozó levelezőpartnereinek magyar népi iparművészeti alkotásokat küldött. Cserébe szívesen fogadott népi fafaragásokat. Így jött össze a faragott faszobrokból álló gyűjteménye a világ szinte minden tájáról.
Ügyes kezű ornitológusként foglalkozott madárpreparálással is. Nagyszámú gyűjteményében a hazai, de a világ más tájairól való madarak is megtalálhatóak a pintyektől a kolibrikig, a bagolyféléktől a papagájokig, a gémféléktől a pingvinekig (Hopp Ferenc madarai a helytörténeti gyűjteményben. In.: Dorogi értékek nyomában 2. Zrínyi iskola. Dorog, 1993).
Hopp Ferenc 1993-ban posztumusz kapta meg a Dorogiak Dorogért Alapítvány elismerő oklevelét, majd ugyanebben az évben a város díszpolgárává is választották a nemzetközi hírnévre is szert tett tudományos munkásságáért és a várost is gazdagító értékes gyűjtőmunkájáért.
Dorog, 2023. szeptember 24.
Dankó József,
a Dorogi Értéktár Bizottság tagja
Legutóbbi hozzászólások